مورد علاقه ها 0
مشاوره و تماس سریع : 09120532653

راه های بهبود نرخ تبدیل و افزایش آمار تبدیل بازدید کننده سایت به مشتری

شاید بسیاری از کاربران مطلب نرخ تبدیل سایت به گوششان خورده باشد و همیشه این سوالات در ذهن آنها به وجود می آید :
1- نرخ تبدیل سایت چیست؟
2- بهینه سازی نرخ تبدیل چیست ؟
3- عملکرد نرخ تبدیل چیست ؟

بهبود نرخ تبدیل


مفهوم بهینه سازی نرخ تبدیل یا Conversion Rate Optimization

اگر بخواهیم مفهوم نرخ تبدیل را به طور کلی بیان کنیم شاید بهتر است بگوییم نشان دادن میزان خرید توسط کاربران از سایت نسبت به بازدید کل سایت توسط کاربران. نرخ تبدیل برای سایت های تجاری جهان بسیار مهم است و نشان دهنده میزان فروش بر اساس سایتشان می باشد.


اهمیت بهینه سازی نرخ تبدیل چیست ؟

برای افزایش فروش کالای خود توسط سایتتان دو راه وجود دارد:

  • افزایش ترافیک
  • افزایش نرخ تبدیل


برای صاحبان وب سایت های تجاری به دلیل اینکه افزایش نرخ تبدیل برابر است با افزایش فروش خود بدون هزینه ای اضافه بخاطر همین موضوع بسیار مورد اهمیت قرار دارد .
برای افزایش فروش توسط افزایش ترافیک سایت باید برای بالا رفتن تعداد بازدید سایتتان هزینه هایی را انجام دهید و عموما" در زمان کوتاهی هم به این نتیجه مطلوب نمی رسید .


افزایش فروش با افزایش نرخ تبدیل

با افزایش نرخ تبدیل سایت خود میتوانید بدون هزینه ای اضافه با همان تعداد بازدید روزانه سایت خود تعداد کاربرانی که از سایت شما خرید می کنند را افزایش دهید پس بهتر است سریعتر اقداماتی برای افزایش نرخ تبدیل سایت خود انجام دهید .


CRO یا بهینه سازی نرخ تبدیل

اگر بخواهیم کمی دقیق تر CRO را تعریف کنیم می توان از این تعریف استفاده کرد : ” CRO رویکردی ساختار یافته و منظم برای افزایش راندمان سایت بر اساس آمار ها و بازخورد هایی است که از کاربران دریافت می شود. ” یا به زبان ساده تر می توان گفت CRO کشف دلایل عدم خرید ( انجام کار دلخواه ) توسط کاربران و برطرف کردن این دلایل است.
ولی توجه داشته باشید در این کار نباید بر اساس حدس و گمان باشد و یا صرفا توسط وعده های دروغین و یا کپی کردن روشهای دیگران باشد .

اما روش درست بهینه سازی این است که براساس آمارها و فید بک این اتفاق می افتد و باید در این راه از ابزارهای دقیقی استفاده کنید تا نتیجه مطلوب بگیرید و این مسئله را بدانید که هر روش cro مختص هر کسب و کاری متفاوت است و با کپی کردن بخشی از اعمال دیگر رقبا اصلا نمیتوانید برای فعالیت خود به موفقیت برسید .

بهتر است برای بهینه سازی نرخ تبدیل با برخی واژه های این امر هم آشنایی پیدا کنید.CTA یا Call To Action

به اعمالی گفته میشود که توسط لینک ها و دکمه ها مخاطب را به انجام کاری که قصد آن را دارد می رساند به طور مثال دکمه تکمیل خرید و یا افزودن به سبد خرید .قیف تبدیل  بهبود نرخ تبدیل

قیف تبدیل یا Conversion Funnel شبیه قیف فروش بازاریابی است .این روش نشان دهنده مسیری است که کاربر از هنگام ورود به سایت تا تکمیل خرید را نشان می دهد و می توانید متوجه بشوید که در هر مرحله چند کاربر از خرید انصراف داده اند و علت انصراف آنها چیست و نقاط ضعف خود را بیابید .

A/B Test

برای اینکه نرخ تبدیل را بهینه سازی کنیم از یک آزمایش به نام A/B تست استفاده می کنیم. با این روش میتوانید بعد از اینکه نقاط ضعف خود و اشکالات را در هر صفحه متوجه شدید اقدام به ویرایش آن کنید و توسط دو کاربر هم نسخه قدیمی را آزمایش کنید و هم نسخه جدید را و در نتیجه نسبت به عملکرد کاربران میتوان نتیجه ازمایش خود را بعد از ویرایش متوجه بشوید .

نکته :
برای اینکه بتوانید زودتر اشکال کار خود را متوجه بشوید میتوانید از تکنیک نظر سنجی در وب سایت استفاده کنید و متوجه بشوید که عادات کاربران و دلایل و خواسته های کاربران از سایت شما چیست ؟
و تکنیک بعدی که مکمل تکنیک اول است استفاده از Google Analytics به شما این امکان را می دهد تا با استفاده از تجزیه و تحلیل های انجام شده و ارائه گزارش های مختلف، یک دید کلی را نسبت به بازدیدکنندگان سایت خود پیدا کنید. در واقع Google Analytics کمک خواهد کرد تا بتوانید نظرسنجی مناسب با رفتار کاربر را انجام دهید. به عنوان مثال اگر تعداد زیادی از کاربران بدون نتیجه خاصی سایت شما را ترک می کنند، باید یک نظرسنجی برای پیدا کردن دلیل این رفتار انجام دهید.تبدیل بازدیدکننده سایت به مشتری چگونه انجام می‌شود؟

اگر شما در زمینه کسب و کارتان یک وب سایت تخصصی داشته باشید میتوانید بزرگترین ابزار فروش و بازاریابی را در اختیار داشته باشید .
ولی توجه داشته باشد باید برای وب سایت خود ارزش قائل باشید , بهینه سازی انجام دهید , به عملکرد مشتریان خود اهمیت دهید و میزان در امد سایت خود را بسنجید .
تکنیک‌های متعدد زیادی وجود دارد تا کسب و کار شما بتواند عملکرد خوبی را برای اعمال بر روی وبسایت خود تضمین کند. هدف از این تکنیک ها باید بهبود این سه چیز باشد:

  • • نرخ تبدیل وبسایت
  • • رتبه‌بندی نتایج جستجوی گوگل
  • • حفظ مشتری


چت زنده و یا پشتیبانی آنلاین ایجاد کنید 

بسیاری از کاربران تمایل دارند بصورت آنلاین به سوالات انها پاسخ داده شوند و تمایلی به برقراری تماس تلفنی ندارند با ایجاد امکان چت انلاین و پاسخ دادن سریع به سوالات مشتریان میتوانید انها را راغب به خرید کنید و بازدید کنندگان سایت را به مشتریان حقیقی تبدیل کنید .اعتمادسازی در مشتریان جدید با استفاده از دیدگاه مشتریان قبلی (Testimonials)

سعی کنید مکانی ایجاد کنید تا مشتریان قبلی بتوانند نظر خود را در مورد محصولی که خرید کرده اند و در مورد کیفیت محصول و وضعیت راضی بودن خود را قید کنند زیرا با ثبت این نظرات مشتریان جدید را راغب به خرید میکند و میتوانند راحت تر اعتماد کنند و تصمیم به خرید بگیرند . ضمن اینکه  تاثیر نظرات مشتریان بر سئو سایت بسیار قابل اهمیت است.درج لوگو
بهتر است از لوگوی سایت خود استفاده کنید لوگو نه تنها ترافیک را افزایش می‌دهد بلکه باعث افزایش کسب درآمد نیز می‌شود.


سرعت وبسایت

اگر سرعت بارگذاری وب سایت شما بالا و سریع باشد باعث افزایش و بهبود نرخ تبدیل سایت شما می شود و مشتری را به خود جذب میکند. برای اطلاعات بیشتر در این زمینه می توانید از مقاله 20 روش برای افزایش سرعت سایت و بهبود نرخ تبدیل استفاده نمایید.


آدرس‌های ایمیل را جمع آوری کنید
بازاریابی ایمیلی یکی از مهمترین راه‌های تبدیل بازدید کننده به مشتری در نظر گرفته می‌شود. آدرس‌های ایمیل بازدیدکنندگان را با استفاده از پیشنهاداتی مانند کتاب الکترونیک رایگان، مشاوره رایگان یا هر چیز دیگری که بازدیدکنندگان را وادار به اشتراک گذاری شناسه ایمیل خود می‌کند جمع آوری کنید.


صفحه مقایسه با رقبا ایجاد کنید
اگر محصول شما در بازار رقبای زیادی دارد بهتر است صفحه ای ایجاد کنید و با مورد بررسی قرار دادن محصول خود با محصول رقبا بازدید کننده را متقاعد کنید که محصول برتری را از سایت شما خرید میکند .


نویسنده : فرحناز وحید

برای مشاهده سایر مقالات فرحناز وحید کلیک کنید.

دیدگاه ها
پربازدیدترین ها