مورد علاقه ها 0
تلفن تماس با ما 36411130-031

معرفی ابزار Google Disavowدر این مقاله به بررسی یکی از دیگر ابزارهای گوگل میپردازیم که این ابزار به وب مسترها که در زمینه سئوی سایت خود فعالیت دارند و برایشان اهمیت دارد که سایتشان در موتورهای جستجو چه رتبه ای به خود گرفته است کمک میکند تا در زمینه سئو و رسیدن به موفقیت و هدفشان استاندارد عمل نمایند و مشکلاتی را که به رتبه وب سایتشان ضرر وارد میکند را رفع کنند .

گاهی اوقات برخی سایت های رقبا لینک هایی ایجاد میکنند و سایت شما از انها بک لینک میگیرد که این لینکها مخرب و اسپم هستند و به سئوی سایت شما ضربه میزن و یا بخاطر تغییرات الگوریتمهای گوگل سایت شما در حالت پنالتی قرار گرفته است و دچار الگوریتم پنگوئن شده اید که قبلا در مقاله ای توضیحات درباره الگوریتمهای گوگل قرارداده شده است که میتوانید از ان استفاده نمائید .اگر در این شرایط قرار گرفته اید پس باید با ابزار Google Disavow آشنایی پیدا کنید که بتوانید مشکلات وب سایتتان را رفع کنید .


بک لینک های مخرب چگونه ایجاد می شوند؟گاهی اوقات برخی سایتها اقدام به خرید بک لینک میکنند زمانی که شما از سایتهای معتبر و مهم بک لینک خرید کنید و این لینکها مخرب باشند به رتبه سایت شما ضربه میزند .زمانی که گوگل این بک لینکهای خراب را شناسایی کند سایت شما را جریمه میکند و فقط در همان ابتدای کار که گوگل هنوز این بک لینکها را شناسایی نکرده است اندکی رتبه سایت شما را بالا میبرد .برای کسب اطلاعات بیشتر راجب لینکهای مخرب میتوانید به مقاله سئو کلاه سیاه مراجعه کنید .


گاهی اوقات سایتها رقبا بک لینکهای خراب میخرند و ایجاد میکنند که رتبه سایت شما را کاهش دهند در این مواقع اگر بر اساس توافق با مدیریت انها موفق به حذف انها شدید که مشکلی وجود ندارد ولی اگر این کار برایتان امکان پذیر نشد باید از ابزار Google Disavow استفاده کنید و با کمک این ابزار لینکهای مخرب را شناسایی کنید .


برای استفاده از ابزار Google Disavow باید مهارت و دقت لازم داشته باشید زیرا اگر اشتباه عمل کنید باعث کاهش رتبه سایت میشود .در واقع با استفاده از این ابزار میتوانید به روبات های گوگل اعلام کنید که هنگام بررسی سایت شما بک لینک های مخرب را نادیده بگیرد پس زمانی که مطمئن هستید لینکهای موجود در سایت شما مخرب و اسپم هستند از این ابزار استفاده کنید .


روش کار و استفاده از ابزار Google Disavow

  • برای استفاده از این ابزار باید یک لیست از بک لینک های مخرب که روی سایتتان وجود دارد تهیه کنید .


  • برای تهیه این لیست وارد ابزار گوگل وبمستر شوید و برروی سایت خود کلیک کنید .

  • در منوی Search Traffic روی گزینه Links to Your Site کلیک کنید .

  • وارد صفحه ای میشوید که باید روی گزینه More کلیک کنید و سپس روی گزینه Who links the most کلیک کنید .

  • بعد از این مرحله گزینه های Download more sample links و Download latest links را انتخاب کنید.

  • فرمت ذخیر سازی را روی csv بگذارید .

بعد از اینکه هر دو فایل را دانلود کردید انها را باز کنید و با هم ادغام نید ولی فقط ستون لینکها برای این کار اهمیت دارد و نیازی به انتقال ستون تاریخ نمیباشد .


بعد از این مرحله باید لینکهارا به یک مرحه قبل برگردانیم به این کار trim گفته میشود برای این کار باید با استفاده از گزینه Insert یک ستون قبل از ستون لینکها اضافه کنید .


سپس فرمول زیر را در نوار فرمول اکسل بنویسید :

=left(B1,find("/",B1,9)-1)

سپس ستون اضافه شده را انتخاب کنید و ctrl + D را بزنید .


در صورتی که این عملیات را به درستی انجام داده باشید میتوانید در ستون جدید لینکها را ببینید که به حالت subdomain level انتقال یافته اند .


در مرحله بعد باید با استفاده از ابزار find and replace بعضی موارد را طبق فرمول زیر این موارد را از ستون لینکها حذف نمود :


http://
https://
www


بعد از این کار باید لینکهای تکراری را حذف کنید که از ابزار Remove Duplicates اکسل میتوان استفاده کرد تا از هر لینک یکبار بیشتر ذکر نشده باشد .


بعد از این مرحله یک فایل از لینکهایتان دارید که باید تک تک انها را بررسی کنید تا لینکهای مخرب را تشخیص دهید .


برای تشخیص لینکهای مخرب باید بر اساس ارزش دامنه , ارزش صفحه و رتبه اسپم بودن و همچنین تعداد لینکهای خروجی ان سایت انجام شود.


بعد از این مرحله باید فایل لینکهایی که میخواهید disavow کنید را تهیه کنید .


دو روش برای این کار وجود دارد :


  • زمانی که کل سایت اسپم میباشد باید کل دامنه را disavow کنید .
  • زمانی که فقط همان لینک مخرب باشد باید فقط همان لینک را disavow کنید .

هرلینکی که میخواهید disavow کنید را باید در یک ستون از فایل اکسل درج کنید ولی قبل از ان domain: را اضافه کنید .


دیگر ستون ها را حذف کنید و فقط فایلی را با فرمت Unicode Text (.txt) ذخیره کنید که حاوی یک ستون لینکهای مخرب باشند .


الان فایلتون برای disavow اماده است فقط باید از طریق لینک زیر ان را برای گوگل آپلود کنید .


https://www.google.com/webmasters/tools/disavow-links-mainدر صورتی که فایلتان به مشکلی برخورده باشد در هنگام آپلود برایتان خطا نمایش پیدا میکند تا بتوانید مشکل ان را رفع کنید و مجدد آپلود کنید .
 

نویسنده : فرحناز وحید

برای مشاهده سایر مقالات فرحناز وحید کلیک کنید.

دیدگاه ها
پربازدیدترین ها